در حال نمایش 8 نتیجه

نمایش 9 24 36

کابل پروفی باس

profibus

profibus

پروفی باس اساساً یک سیستم ارتباط داده است که به تعداد نسبتاً زیادی از اجزا اجازه می‌دهد تا کابل مسی دو هسته‌ای (سیستم باس) را به اشتراک بگذارند. این باعث صرفه‌جویی بسیار زیادی در هزینه کابل‌کشی و نصب در مقایسه با سیستم‌های غیردیجیتال معمولی می‌شود. اتصالات این سیستم توسط کابل پروفیباس  انجام می‌گیرد.

کابل پروفی باس با بیش از 60 میلیون گره نصب شده، فیلدباس پیشرو برای اتوماسیون صنعتی در بازار جهانی است. موفقیت PROFIBUS تصادفی نیست. مزایای این سیستم فیلدباس  طبق استاندارد IEC 61158/61784 در همه صنایع ارزشمند است.

شبکه پروفی باس چیست و چه مزایایی دارد؟

PROFIBUS برای اولین‌بار 25 سال پیش وارد بازار شد. در طول سال‌ها به یکی از پرکاربردترین فیلدباس‌های دیجیتال در سراسر جهان تبدیل شده است و با موفقیت در طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها کار می‌کند. تا پایان سال 2018، حدود 61 میلیون دستگاه PROFIBUS در حال کار بود که از این تعداد 15 میلیون در اتوماسیون فرایند استفاده شد. برای کابل‌کشی این شبکه از کابل پروفی باس استفاده می‌شود.

شبکه پروفی باس مزایای زیادی دارد از جمله:

 • به حداقل رساندن اجزاء
 • طرح‌های ساده‌تر
 • مدت‌زمان تست و خرید کوتاه‌تر.
 • تعمیر و نگهداری ساده‌تر

پروفیباس DP پروتکل‌های اترنت دارد که در دنیای اتوماسیون تولید نیز راه خود را پیدا کرده‌اند. رشد کابل پروفی باس DP بی‌وقفه است. در بلندمدت، خرید دستگاه‌ها اساساً بر اساس تعمیر و نگهداری خواهد بود. اجزای شبکه و ابزارهای تشخیصی بسیار بیشتر مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

شبکه پروفی باس چیست و چه مزایایی دارد؟

شبکه پروفی باس چیست و چه مزایایی دارد؟ – الکتروبندیک

انواع کابل پروفیباس

امروزه این فناوری در سه رنج مختلف ارائه می‌شود:

PROFINET، بر اساس اترنت، در سال 2006 به‌عنوان جانشین طبیعی PROFIBUS DP در اتوماسیون کارخانه و ساختمان معرفی شد. برای برنامه‌های اتوماسیون فرایند، به‌ویژه آن‌هایی که نیاز به ایمنی  و ادغام دستگاه‌ها دارند از آن استفاده می‌کنند که در آن پراکسی از طریق PROFIBUS DP/PA  انجام می‌شود.

 1. PROFIBUS DP (دستگاه‌های جانبی توزیع شده) برای ارتباطات سریع در سطح کنترل استفاده می‌شود و هم در اتوماسیون کارخانه و فرایند و هم در کاربردهای ترکیبی مانند مواردی که در صنعت غذا و نوشیدنی یافت می‌شود کاربرد دارد. پروفی باس DP پروتکل ارتباطی استاندارد شده دارد که از برنامه‌های مختلف در اتوماسیون کارخانه و فرایند، کنترل حرکت و وظایف مرتبط با ایمنی پشتیبانی می‌کند. این ادغام برنامه‌ریزی، نصب، راه‌اندازی و نگهداری را آسان‌تر می‌کند.
پروفی باس PROFIBUS DP

پروفی باس PROFIBUS DP

در پروفیباس DP از لایه فیزیکی RS-485 استفاده می‌شود. فناوری انتقال آسان و مقرون‌به‌صرفه RS-485 برای کارهایی استفاده می‌شود که به‌سرعت انتقال بالایی نیاز دارند اما  به حفاظت در برابر انفجار (ایمنی ذاتی) نیازی ندارند.

حوزه کاربرد پروفی باس DP (محیط غیرمتمرکز) اتوماسیون کامل تولید است که به‌موجب آن سرعت داده بالا بوده و هزینه‌های اتصال آن کم است. کاربردهای درون اتوماسیون تولید معمولاً با ایجاد شبکه‌ای متشکل از ورودی/خروجی راه دور، مبدل‌های فرکانس، حسگرها و محرک‌ها محقق می‌شوند. اگر منبع تغذیه و کابل‌کشی مشکلی نداشته باشد، در این محیط به‌راحتی می‌توان نصب‌های قابل‌اعتماد  انجام داد.

 1. PROFIBUS PA (اتوماسیون فرایند) برای برقراری ارتباط دستگاه در میدان است. در اینجا، دستگاه‌ها از طریق باس تغذیه می‌شوند و به لطف توسعه مدل FISCO، ممکن است در مناطقی که خطر انفجارهاست مانند صنایع شیمیایی و نفت و گاز استفاده شوند. لایه فیزیکی پروفی باس PA از نوع منچستر کدگذاری شده گذرگاه (MBP) و لایه فیزیکی پروفی باس DP RS-485 است. حتی اگر یک‌لایه فیزیکی متفاوت استفاده شود، پروفی باس PA همان پروتکل پروفی باس DP دارا می‌باشد.
کابل پروفی باس PROFIBUS PA

کابل پروفی باس PROFIBUS PA

 1. محیط‌های اتوماسیون فرایند، معمولاً کندتر هستند و ممکن است به‌عنوان محیط‌های انفجاری یا خطرناک نیز شناخته شوند. در چنین کاربردهایی، کابل پروفی باس PA راه‌حل مناسبی است. پروفی باس PA را می‌توان در محیط‌های خطرناک مستقر کرد زیرا لایه فیزیکی آن: MBP، ذاتاً ایمن است.

پروفیباس DP و PA به طور گسترده در اتوماسیون صنعتی استفاده می‌شود. پروفی باس‌ها کنترل‌کننده‌ها و سیستم‌های کنترل را با دستگاه‌های میدانی پیوند می‌دهد و همچنین امکان تبادل هم‌زمان داده‌ها را با سیستم‌های فوق‌العاده فراهم می‌کند. پروفی باس استاندارد اتوماسیون مبتنی بر فیلدباس پروفی باس و PROFINET International (PI) است.

ازآنجایی‌که پروفیباس همه‌کاره است، به‌عنوان یک راه‌حل ایدئال برای چالش‌های اتوماسیون عمل می‌کند. سایر سیستم‌های باس فقط در حوزه‌های کاربردی محدود خودکار می‌کنند، به این معنی که کاربر مجبور است از فناوری دوم برای تطبیق با آن استفاده کند.

علاوه بر این، پروفی باس DP تحت استاندارد IEC 61158 می‌باشد که سازگاری با دستگاه‌های تولید کنندگان مختلف را تضمین می‌کند.

انواع کابل پروفی باس زیمنس:

FMS

DP

PA

سرعت پروفی باس DP چقدر است؟ - الکتروبندیک

سرعت پروفی باس DP چقدر است؟ – الکتروبندیک

سرعت پروفی باس DP چقدر است؟

کاربر می‌تواند سرعت انتقال بین 9.6 تا 12 مگابیت بر ثانیه را انتخاب کند. اینها در Master پیکربندی شده‌اند. ازآنجایی‌که master با نوشتن خروجی‌های دستگاه با دستور و خواندن ورودی‌های ارسال شده به‌صورت دوره‌ای Slaveها را پردازش می‌کند، چرخه بسیار بهینه و ثابت است.

ساختمان پروفی باس

ساختمان و ساختار پروفی باس - الکتروبندیک

ساختمان و ساختار پروفی باس – الکتروبندیک

ساختمان کابل پروفی باس عبارت است از:

 • روکش مغز مسی
 • مغز مسی
 • روکش سیلیکونی
 • روکش PVC
 • فویل ضد نویز
 • شیلد محافظ

 

نمایه‌ها

نمایه‌ها پیکربندی‌های از پیش تعریف شده‌ای از عملکردها و ویژگی‌های موجود در PROFIBUS برای استفاده در دستگاه‌ها یا برنامه‌های خاص هستند. آنها توسط گروه‌های کاری PI مشخص شده و منتشر می‌شوند.

نمایه‌ها هنگام  تعویض اهمیت پیدا می‌کنند، به‌طوری‌که کاربر نهایی می‌تواند مطمئن باشد که تجهیزات مشابه از فروشندگان مختلف به روشی استاندارد کار خواهند کرد. انتخاب کاربر رقابتی را  فروشندگان به وجود می‌آورد و آنها  را به سمت بهبود عملکرد و هزینه‌های کمتر سوق می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، پروفایل‌های PROFIBUS برای رمزگذارها، ابزار آزمایشگاهی، پمپ‌های هوشمند، ربات‌ها و ماشین‌های کنترل عددی کاربرد دارند. نمایه‌ها همچنین برای برنامه‌هایی مانند استفاده از HART و بی‌سیم با PROFIBUS و دستگاه‌های اتوماسیون پردازش از طریق PROFIBUS PA در دسترس هستند. پروفایل‌های دیگر برای کنترل حرکت (PROFIdrive) و ایمنی عملکردی (PROFIsafe) مشخص شده‌اند. برای کابل‌کشی آنها از کابل پروفی باس استفاده می‌شود.

ریپیتر پروفی باس

در دو حالت زیر از ریپیتر پروفی باس استفاده می‌شود:

 1. اگر تعداد نودها بیشتر از 32 باشد برای تقویت سیگنال شبکه از آن استفاده می‌شود.
 2. زمانی که فاصله نودها از مقدار استاندارد بیشتر می‌شود. به‌عنوان‌مثال باتوجه‌به استاندارد  با سرعت 12mbps حداکثر 100 متر فاصله مجاز است اگر فاصله دوتا نود ما 150 متر باشد در این صورت باید  یک ریپیتر اضافه کنیم.
repeater PROFIBUS

repeater PROFIBUS

ریپیتر پروفی باس  جایگزینی اقتصادی برای برطرف کردن محدودیت‌های تکنولوژیکی می‌باشد. این جزء شبکه  نیازهای الکتریکی، مکانیکی و تشخیصی صنعت مدرن را برآورده می‌کند. پایانه‌های پیچی قابل جابه‌جایی رابط PROFIBUS به‌گونه‌ای پین شده‌اند که نصب معکوس تکرارکننده بر سیمکشی موجود تأثیری نداشته باشد.

برندهای کابل پروفیباس

PROFIBUS Nutzerorganisation e.V. (PROFIBUS User Organisation یا PNO) در سال 1989 ایجاد شد. این گروه عمدتاً از تولیدکنندگان و کاربران اروپایی تشکیل شده بودند. در سال 1992، اولین سازمان منطقه‌ای PROFIBUS (PROFIBUS Schweiz در سوئیس) تأسیس شد و در سال‌های بعد، سازمان‌های منطقه‌ای PROFIBUS و PROFINET (RPA) اضافه شدند.

در سال 1995، همه این سازمان‌ها تحت انجمن بین‌المللی (PI) به هم پیوستند. امروزه، PROFIBUS توسط 25 RPA در سراسر جهان (از جمله PNO) با بیش از 1400 عضو، از جمله اکثر فروشندگان اتوماسیون و تأمین‌کنندگان خدمات، به همراه بسیاری از کاربران نهایی، ارائه می‌شود.

شرکت زیمنس یک برند شناخته شده در تولید پروفی باس می‌باشد این شرکت پیشرو در بازار جهانی کابل پروفی باس بوده و مجموعه ای جامع از محصولات و سیستم را به شما ارائه می‌دهد.