در حال نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

کابل پروفی نت

کف کارخانه، جایی که بیشتر از PROFINET استفاده می‌شود، محیطی ناهموار با شرایط محیطی چالش‌برانگیز است. در آن محیط، کابل‌های اترنت استاندارد، مانند کابل‌هایی که در دفتر یا خانه‌تان پیدا می‌کنید، ممکن است به‌راحتی بشکنند یا آسیب ببینند. به همین دلیل، کابل‌های اترنت صنعتی یک انتخاب رایج هستند.

کابل پروفی نت

پروفی نت برای اتصال گره‌ها در یک شبکه محلی استفاده می‌شود. پیوند فیزیکی بین گره‌ها در یک شبکه اترنت می‌تواند، یک کابل جفت پیچ‌خورده یا یک کابل فیبر نوری باشد. امروزه اترنت رایج‌ترین رسانه ارتباطی در سراسر جهان است.

به دلیل سرعت، مقرون‌به‌صرفه بودن و تطبیق‌پذیری در منازل، شرکت‌ها، کارخانه‌ها و به‌طورکلی زیرساخت‌ها استفاده می‌شود. PROFINET یک راه‌حل صنعتی اترنت است که یک پروتکل ارتباطی برای تبادل داده بین کنترلرها و دستگاه‌ها می‌باشد.

کنترلرها می‌توانند PLC، DCS یا PAC باشند. دستگاه‌ها می‌توانند بلوک‌های ورودی/خروجی، سیستم‌های بینایی، خواننده‌های RFID، درایوها، ابزارهای پردازش، پراکسی‌ها یا حتی کنترل‌کننده‌های دیگر باشند. پهنای باند بالا، اندازه پیام بزرگ و تطبیق‌پذیری تنها برخی از مزایای وجود اترنت در کارخانه است.

یک شبکه پروفی نت بر روی اترنت استاندارد IEEE 802.3 ساخته می‌شود در محیط‌هایی مانند کف کارخانه، اکثر کاربران کابل‌های اترنت صنعتی ناهموار را هنگام ساخت یک شبکه صنعتی انتخاب می‌کنند. اگرچه  دسترسی بی‌سیم روزبه‌روز گسترش میابد اما هنوز هم  اکثر اتصالات شبکه‌های امروزی با سیم انجام می‌گیرند و نیاز به کابل‌کشی دارند.

کابل‌های صنعتی باید دارای قابلیت‌های خاصی باشند. تولیدکنندگان کابل پروفی نت طیف وسیعی از انواع کابل‌ها را برای کاربردهای مختلف و خاص ارائه  می‌دهند. این کابل‌ها در دو نوع مسی و فیبر نوری عرضه می‌شوند.

کابل‌های مسی PROFINET

یک کابل پروفی نت مسی یک کابل مسی 4 هسته‌ای محافظ (ستاره‌ای) است. کابل‌های 8 هسته‌ای برای سرعت انتقال بالا (1000 مگابیت بر ثانیه) استفاده می‌شوند. کلاس‌های مختلف کابل‌ها در ساختار سیم متفاوت است. کابل پروفی نت از برخی ویژگی‌های اترنت برای اطمینان از قابلیت همکاری دستگاه استفاده می‌کند.

هسته‌های کابل پروفی نت همیشه دارای کد رنگی هستند. در کابل 4 هسته‌ای، یک جفت سیم زرد و نارنجی و یک جفت سیم سفید و آبی است. هسته‌های هر جفت سیم  در داخل کابل قرار گرفته‌اند. کابل‌های مسی PROFINET 8 هسته‌ای از 4 جفت سیم با سیم‌های سبز، آبی، نارنجی و قهوه‌ای به‌اضافه یک سیم سفید  تشکیل شده است.

انواع کابل پروفی نت

سه نوع اصلی پروفی نت وجود دارد که عمدتاً بر اساس کاربردهای مربوطه متمایز می‌شوند:

 • نوع A: کابل‌هایی که برای تأسیسات ثابت طراحی شده‌اند و پس از نصب حرکت نمی‌کنند.
 • نوع B: کابل‌هایی که برای نصب‌های انعطاف‌پذیر طراحی شده‌اند. این نوع کابل پروفی نت امکان حرکت یا لرزش‌های گاه‌به‌گاه را فراهم می‌کند.
 • نوع C: کابل‌هایی که برای کاربردهای خاص طراحی شده‌اند. کابل‌های نوع C می‌توانند در برابر حرکت و محیط‌های دینامیکی مانند زنجیره‌های دنباله‌دار یا ماشین‌های دوار مقاومت کنند.

علاوه بر این، تعدادی کلاس کابل ویژه برای PROFINET موجود است. رایج‌ترین کابل‌های ویژه  در زیر ذکر شده است:

 • کابل‌های پلی‌اتیلن: مناطق با رطوبت ثابت
 • کابل‌های مدفون: ارتباطات زیرزمینی
 • کابل‌های مقاوم در برابر اشتعال: مناسب برای نصب در مناطقی که خطر آتش‌سوزی وجود دارد.
 • کابل دنباله‌دار: قطعات دستگاه متحرک
 • کابل فستون: جرثقیل‌ها و سیستم‌های کابل فستون
 • کابل سیم‌کشی کشتی: کشتی‌های داخلی و واحدهای دریایی

ویژگی‌ها و مزایا

 • به حداکثر رساندن کارایی: نصب سریع‌تر و آسان‌تر را با کابل با قطر کم
 • همه‌کاره: رتبه‌بندی PLTC به کابل‌ها اجازه می‌دهد تا با کابل‌های دیگر اجرا شوند، بدون نیاز به مسیریابی جداگانه
 • در صنعت کاربرد دارند

تفاوت بین کابل اترنت و پروفی نت

کابل‌های Profinet کابل‌های اترنت صنعتی هستند که گاهی اوقات به‌عنوان Cat5 صنعتی یا Cat5 دو جفتی برای کابل‌کشی سیستم‌های فیلدباس صنعتی با پروتکل TCP/IP پذیرفته شده در سطح جهانی شناخته می‌شوند.

آنها برای برنامه‌های اتوماسیون صنعتی انعطاف‌پذیر ثابت یا پویا مناسب هستند و مطابق با سیستم Profinet و مشخصات Cat5e مقاومت تداخل الکتریکی فعال و غیرفعال عالی را ارائه می‌دهند. این کابل‌ها به طور گسترده در فن آوری درایو مانند حمل و نقل و نوار نقاله و تولید ماشین‌ابزار استفاده می‌شود.

اگر با شبکه پروفی نت مواجه شدید، متوجه کابل‌های اترنت خواهید شد که اجزای پروفی نت را به هم متصل می‌کنند.

آیا می‌توانیم به‌جای کابل پروفی نت از کابل اترنت استفاده کنیم؟

PROFINET یک برنامه کاربردی است که مبتنی بر اترنت است. مقایسه PROFINET با اترنت مانند مقایسه HTTP، OPC UA یا هر برنامه دیگری می‌باشد.

البته شما می‌توانید از کابل‌های اترنت استاندارد برای ساخت شبکه PROFINET استفاده کنید. بااین‌حال، کابل‌های اترنت در محیط خانه یا محل کار برای این کار مناسب نیستند چون این کابل‌ها ممکن است ضعیف بوده و ممکن است فاقد محافظ باشند.

کف کارخانه، جایی که PROFINET بیشتر در آن مورداستفاده قرار می‌گیرد،  محیطی ناهموار و با شرایط چالش‌برانگیز مانند دماهای شدید، رطوبت، ارتعاشات و تداخل الکترومغناطیسی است. به همین دلیل، بنابراین بهتر است از کابل پروفی نت استفاده کنید کابل پروفی نت با سخت‌افزار مقاوم،  محافظ و پوشش مناسب مشخص می‌شود.

کابل پروفی نت زیمنس

کانکتور پروفی نت

پروفی نت پروتکل ارتباط صنعتی جدید و مبتنی بر اترنت می‌باشد. رابط فیزیکی مورداستفاده در آن یک جک استاندارد اترنت RJ-45 است. کانکتور پروفینت یک سوئیچ قرمز دارد تا  مقاومت خاتمه را کنترل  کند.

همچنین بخوانید : کانکتور الکتریکی چیست؟

بنابراین با کابل پروفی نت شما می‌توانید زمان کار را در سخت‌ترین محیط‌های کاربردی به حداکثر برسانید. این کابل‌ها اتصال اترنت را با استفاده از فناوری Open Standard برای اتصال آسان دستگاه‌ها در تمام سیستم‌ها برای اتوماسیون کارآمد  استفاده می‌شوند.