کابل های شبکه, مقالات

اسکرین کابل چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل اسکرین شبکه

چکیده

در مقاله ی اسکرین کابل چیست و چه کاربردی دارد باید بگوییم ،کابل برق یک قطعه مهم از تجهیزات در دنیای مدرن است. نقش حیاتی در انتقال داده یا الکتریسیته در فواصل طولانی دارد. به همین دلیل، در طول سال ها، نوآوری مستمر منجر به اختراع کابل های سرند شده شده است. اسکرین کابل یکی از مهم‌ترین انواع کابل برق است.

مانند سایر اختراعات مدرن در صنعت کابل، کابل غربال شده دارای قابلیت های منحصر به فردی است. ایمنی و عملکرد کارآمد آن، آن را به انتخاب ارجح در بسیاری از تاسیسات الکتریکی تبدیل کرده است. همچنین در سازه ها و دستگاه های الکتریکی مختلف کاربرد فراوانی دارد.

اسکرین کابل چیست؟

اسکرین کابل  سیم الکتریکی با طراحی منحصر به فرد است که از یک یا چند هادی تحت عایق تشکیل شده است که در یک لایه رسانا منظم احاطه شده اند. این لایه عمدتاً از رشته های مسی یا آلومینیومی بافته شده تشکیل شده است. همچنین می توان از پلیمر رسانا یا نوار مسی غیر بافته استفاده کرد.

به طور معمول، این لایه با یک ژاکت پلاستیکی پوشانده می شود. کابل های صفحه نمایش به عنوان کابل های محافظ نیز شناخته می شوند. از آنها برای به حداقل رساندن اتصال کابل های داخلی در فضاهای نصب استفاده می شود. این کابل ها در محافظت از داده ها در برابر تداخل الکترومغناطیسی در هنگام ارسال روی سیم ها بسیار کارآمد هستند.

 تفاوت بین اسکرین کابل با دیگر کابل ها  چیست؟

هنگام نصب در خانه یا محل کار، باید تصمیم بگیرید که از چه نوع کابلی استفاده کنید. تصمیم شما بر اساس سطح ایمنی و کارایی که می خواهید به دست آورید تعیین می شود. انتخاب اصلی شما بین اسکرین کابا و کابل های غربال نشده است. در اینجا تفاوت های اصلی بین این دو کابل وجود دارد.

کابل‌های صفحه نمایش معمولاً شامل همان قطعات کابل‌های غربال‌نشده هستند، اما تشعشعات الکترومغناطیسی بسیار کمتری از خود ساطع می‌کنند که ممکن است با سیگنال‌های کابل‌های مجاور به دلیل ظرفیت صفحه نمایش برای جذب و انحراف آنها تداخل ایجاد کند.

از طرف دیگر، ساخت کابل‌های غربال‌نشده ساده و ارزان هستند، زیرا  معمولاً از آلومینیوم یا مس خالص تشکیل شده است و هزینه سیم را کاهش می‌دهد. فقط جفت های پیچ خورده خارجی اولیه در سیم های بدون محافظ وجود دارند.

انواع اسکرین کابل

کابل های محافظ

کابل های صفحه محافظ فویل از ورقه نازکی از آلومینیوم یا مس ساخته شده است. برای افزایش استحکام کابل، این “فویل” به طور کلی به یک حامل پلی استر متصل می شود. این شکل از کابل محافظ، که اغلب محافظ نواری نامیده می شود، 100٪ از سیم رسانایی که به اطراف آن می چرخد محافظت می کند.

به طور معمول، کابل صفحه نمایش 4 هسته ای 0.75 میلی متری، کابل صفحه نمایش 6 هسته ای، کابل صفحه نمایش 4 هسته ای 0.5 میلی متری، کابل صفحه نمایش 3 هسته ای، کابل زنگ هشدار 8 هسته ای، کابل کنترل 4 هسته ای، کابل صفحه نمایش تک هسته ای و کابل صفحه نمایش دو هسته ای فویل هستند. محافظ برای جلوگیری از آسیب مکانیکی سیم هادی.

کابل‌های صفحه محافظ مارپیچ :

این کابل‌ها شامل یک محافظ مارپیچی کم‌هزینه هستند که از رشته‌های مسی به موازات یکدیگر در جریان هستند. از آنجایی که انتهای کابل نیازی به باز شدن ندارد، ممکن است سریع مونتاژ شود. از آنجایی که رشته ها مارپیچی هستند، کشش ساده تر است.

بسیاری از کابل ها مانند کابل های صفحه سیم مسی، کابل صفحه نمایش 4 جفت، کابل صفحه نمایش دو هسته ای، کابل صفحه نمایش دو هسته ای و کابل محافظ زره دار.

کابل های صفحه نمایش محافظ ترکیبی:

آنها از بیش از یک محافظ عایق تشکیل شده اند. آنها ممکن است شامل 4 جفت کابل صفحه نمایش، کابل صفحه نمایش تک هسته ای، کابل صفحه نمایش دو هسته ای، کابل صفحه نمایش 6 هسته ای و کابل صفحه نمایش 4 هسته ای 0.75 میلی متری باشند

کاربرد اسکرین کابل

اسکرین کابل در تنظیمات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین استفاده از کابل ها شامل اتصال کامپیوتر، مانیتور نمایشگر، چاپگر یا محفظه HDD است.

کابل برق صفحه نمایش به گونه ای طراحی شده است که در یک اتصال برق 3 پین پوشیده شده که در بسیاری از مانیتورها، اسکنرها، محفظه های هارد دیسک، چاپگرها و سایر دستگاه ها استفاده می شود، قرار گیرد. این کابل ها در چندین طول مناسب برای اکثر کاربردها وجود دارند.

علاوه بر این، سازندگان سیستم های امنیتی از کابل های برق غربال شده استفاده می کنند زیرا از تداخل فرکانس رادیویی و برق محافظت می کنند. این امر تا حد زیادی وقوع هشدارهای اشتباه را کاهش می دهد.

در ارتباطات، کابل های محافظ اطلاعات را در برابر اثرات تشعشعات الکترومغناطیسی محافظت می کنند. این امر در دفاتر و مراکز داده که تجهیزات الکتریکی و کامپیوترها در آنها استفاده زیادی می کنند بسیار رایج است.

کابل های غربال شده به غیر از کاهش تلفات داده در حین انتقال، نویزهای الکتریکی را نیز کاهش می دهند.

سخن پایانی

اسکرین کابل  سیم هایی هستند که از یک هادی عایق تشکیل شده است. هدف از اجزای صفحه نمایش این است که سیگنال را از خروج کابل حفظ کند و همچنین از تأثیر نویز و تداخل الکتریکی خارجی بر سیگنالی که حمل می کند جلوگیری کند.

کابل اسکرین  در دو نوع اصلی محافظ و بدون محافظ وجود دارد.  کاربرد اصلی کابل صفحه نمایش، اتصال دستگاه ها است. به عنوان مثال، کابل برق صفحه نمایش برای اتصال کامپیوترها، چاپگرها، نمایشگرهای نمایشگر یا محفظه های HDD استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *