کابل های شبکه, مقالات

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه

اگر به دنبال درک مفهوم اصلی شبکه هستید ابتدا باید بدانید که سوئیچ شبکه چیست و چه کاربرد هایی دارد. امروزه بسیاری از شبکه های تجاری از سوئیچ ها برای متصل نمودن کامپیوتر ها، چاپگرها، تلفن ها، دوربین ها، سرور ها و … در یک ساختمان استفاده می کنند. سوئیچ شبکه به عنوان یک کنترل کننده عمل می کند.

یکی از بهترین مزایای سوئیچ های شبکه این است که با اشتراک گذاری اطلاعات و اختصاص منابع در هزینه های تمام شده برای کسب و کار های مختلف کاهش چشمگیری دیده می‌ شود. از طرف دیگر افزایش بهره وری کارمندان را در پی دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی را درباره سوئیچ شبکه چیست در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

سوئیچ شبکه چیست و کاربرد های آن

در شبکه های کامپیوتری سوئیچ یکی از عناصر اصلی محسوب می شود. سوئیچ شبکه یک نرم‌ افزار بسیار کوچک است که می‌ تواند ارتباطات بین چندین دستگاه وسیله ارتباطی را متمرکز سازی کند. به طور مثال با استفاده از سوئیچ می توان چندین کامپیوتر را به یکدیگر وصل نمود. سوئیچ به عنوان یکی از تجهیزات اکتیو شبکه می باشد. سوئیچ ها شباهت بسیار زیادی به هاب دارند اما در عین حال از هاب ها هوشمند تر هستند.

مزایای به کار گیری سوئیچ شبکه چیست؟

در ادامه موضوع سوئیچ شبکه قصد داریم مزایای سوئیچ شبکه را بیان کنیم. زمانی که شبکه های کامپیوتری راه اندازی شد، به دلیل داشتن قیمت پایین‌ تر به اکثر افراد استفاده از هاب پیشنهاد می شده است. اما استفاده از هاب ها موجب سربار زیاد در شبکه می شد. این در حالی است که این مشکل به وسیله سوئیچ شبکه حل شد.

به طور کلی می‌ توان گفت هاب یک وسیله ساده است که می توانند منجر به ترافیک غیر ضروری در شبکه شود. انتقال داده میان دستگاه های موجود در داخل شبکه با سوئیچ شبکه می باشد. هر کدام از اطلاعات دریافتی از سایر دستگاه ها با یک شناسه اینترنتی تعیین شده در قالب بیت ها به صورت فشرده سازی شده قرار می گیرد. در نهایت داده ها با آدرس دقیق منبع و مقصد ارسال می شوند.

همچنین بخوانید: پروفی باس

معرفی انواع سوئیچ های شبکه

تا به اینجای مقاله درباره سوئیچ شبکه و مزایای آن صحبت کردیم. در این بخش از مقاله قصد داریم به انواع سوئیچ شبکه بپردازیم. با استفاده از سوئیچ شبکه دستگاه های متصل شده می توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط بگیرند. در این صورت که به دستگاه ها اجازه داده می‌ شود تا اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. اشتراک گذاری اطلاعات برای بسیاری از کسب و کار ها بسیار پر اهمیت و ضروری است. در ادامه معرفی انواع سوئیچ شبکه می پردازیم:

  • سوئیچ های شبکه غیر قابل مدیریت

این مدل سوئیچ ها اغلب در شبکه های خانگی، کسب و کار های کوچک و شرکت های کوچک به کار گرفته می شود. سوئیچ های شبکه غیر قابل مدیریت این اجازه را می‌ دهد که دستگاه ها در یک شبکه به هم دیگر اتصال یابند. به طور مثال می توان به اتصال کامپیوتر به کامپیوتر یا اتصال پرینتر به کامپیوتر در یک مکان اشاره کرد. یک سوئیچ مدیریت نشده به مراقبت نیازی ندارد. همچنین راه اندازی آن ها راحت بوده و فقط به یک کابل کوچک برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر نیاز دارد.

  • سوئیچ های شبکه مدیریت شونده

در این مدل از سوئیچ های شبکه برای بهبود بخشیدن به عملکرد یک شبکه به صورت سفارشی سازی می توانند فعالیت های خود را انجام دهد. از انواع سوئیچ های شبکه مدیریت شونده می توان به سوئیچ های هوشمند و سوئیچ های مدیریت سازمانی اشاره کرد. سوئیچ های هوشمند فقط شامل یک مجموعه محدود از ویژگی های مدیریت است. سوئیچ های هوشمند می‌ تواند یک رابطه وب پذیرنده پیکربندی تنظیمات اولیه را ارائه دهد. همچنین از این سوئیچ ها برای شبکه های محلی ثابت و سریع استفاده می شود.

سوئیت های مدیریت سازمانی به عنوان یک سوئیچ مدیریتی کامل فعالیت خود را انجام می دهد. زیرا دارای یک محدوده وسیعی از ویژگی های مدیریتی می باشد. این سوئیچ ها قابلیت تعمیر، کپی و نمایش تنظیمات شبکه های مختلف را دارا می باشد. این سوئیچ ها در شرکت های بزرگ که تعداد زیادی از اتصالات و نوت ها را شامل می‌ شوند استفاده می شود. این سوئیچ ها قابلیت اصلاح و توسعه داشته و نسبت به سوئیچ های هوشمند قیمت بالا تری دارند.

  • سوئیچ های layer 3

سوئیچ های layer 3 که ترکیبی از منطق سخت افزاری سوئیچ ها و روتر ها در قالب یک دستگاه هیبریدی واحد می باشد. این سوئیچ با توجه به قدرت و کاربردی که دارند می توانند بهترین زیر ساخت ها را ارائه دهند. کاربرد سوئیچ های layer 3 روز به روز نسبت به قبل بیشتر می شود. این نوع از سوئیچ ها این قابلیت را به کاربران می دهند که شبکه های بسیار بزرگی را با کمترین مشکلات ممکن اداره کنند. بنابراین تا اینجای مقاله با سوئیچ شبکه و انواع آن آشنا شدید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و جامع به سوال سوئیچ شبکه پاسخ دهیم. به طور کلی سوئیچ ها اجزای تشکیل دهنده ساختار ارتباطی هستند که در همه کسب و کار ها مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از سوئیچ شبکه می توان انتقال انواع داده ها را به صورت متن، صوت و ویدیو و با استفاده از با سیم یا بی سیم فراهم نمود. الکتروبندیک واردات کلیه محصولات الکتریکی را در کشور انجام می دهد. در همین راستا می تواند به تمامی کارخانه ها و شرکت های مرتبط در کشور خدمت رسانی کند. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *