کابل های شبکه, مقالات

هدروم کابل شبکه چیست؟

هدروم کابل شبکه

هدروم کابل شبکه چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

هدروم کابل شبکه به اصطلاحی گفته می شود که اغلب برای توصیف عملکرد سیستم کابل کشی در صنعت تولید کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. این مقدار توسط واحد دسی بل اندازه گیری می شود. به طور کلی برای اینکه بدانید هدروم کابل شبکه چیست باید نکات زیر را مورد توجه خود قرار دهید. هدروم کابل شبکه یک اصطلاح تخصصی است که به میزان پارامترهای فیزیکی خود کابل بستگی دارد. متخصصین این پارامتر را به عنوان مقداری تعیین کننده برای تشخیص درجه کیفیت کابل شبکه می شناسند. در ادامه همراه ما باشید تا مطالب بیشتری درباره هدروم کابل شبکه در اختیار شما قرار دهیم:

بررسی هدروم کابل شبکه

شاید تا‌کنون نام هدروم کابل شبکه به گوشتان نخورده باشد، اما بیشتر افرادی که در امور مخابرات مشغول به کار هستند قطعا باید هدروم کابل شبکه را شنیده باشند و آن را بشناسند. همانطور که گفتیم کلمه هدروم کابل شبکه یک اصطلاح است که در مخابرات به عنوان تعیین کننده درجه کیفیت کابل از این اصطلاح استفاده می شود. به همین منظور بهتر است در ابتدا با کلیات کابل شبکه آشنا شد.

کابل شبکه چیست؟

اگر بخواهیم به طور واضح به سوال هدروم کابل شبکه پاسخ دهیم باید آن را برای شما عزیزان تصویر سازی کنیم. باید بگوییم در ذهن خود سیم هایی را تجسم کنید که از شیشه و مس ساخته شده اند و این سیم ها در انتقال و اتصال داده و اطلاعاتی که بین کامپیوتر ها می باشند. در کابل های شبکه مسی برای انتقال سیگنال از جریان الکتریکی و ولتاژ استفاده می شود.

از این نوع کابل ها بیشتر در سیم کشی های کوتاه استفاده می شود. کابل مسی خود نیز به دو دسته تقسیم می‌ شود که یک نوع آن کابل زوج به هم تابیده شده است که باز هم این نوع به دو دسته دیگر تقسیم می شود که در ادامه مقاله به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت. نوع دیگر کابل مسی، کابل کواکسیال است.

برای درک بهتر سوال هدروم کابل شبکه بهتر است با انواع ان اشنا شوید، هدروم کابل شبکه دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربرد منحصر به فرد خودشان را دارند و می توانید با بررسی ویژگی این کابل ها و کاربرد آن ها اطلاعات خوبی در زمینه هدروم کابل شبکه بدست آورید.

همچنین بخوانید: اترنت

ویژگی و کاربرد انواع هدروم کابل شبکه

 • یکی از رایج ترین انواع کابل شبکه، کابل زوج به هم تابیده است. این کابل از چهار سیم رنگی تشکیل شده اند. رنگ اصلی این سیم ها قهوه ای، نارنجی، سبز و آبی است.
 • هر کدام از آن‌ها با یک سیم سفید به هم تابیده شده اند. قطر این سیم ها بین ۴ دهم تا ۸ دهم میلیمتر است که در دو نوع بدون روکش و روکش دار موجود هستند.
 • یکی دیگر از انواع کابل شبکه، کابل کواکسیال است، در لایه مرکزی این نوع یک سیم نازک قرار دارد که به حالت تابیده شده یل ساده در جای خود قرار می‌ گیرد.
 • دور این سیم مسی یک عایق قرار دارد، این نوع کابل به چند مدل دیگر همانند مدل ضخیم و نازک تقسیم بندی می شوند که هر کدام تفاوت هایی دارند.
 • از این کابل ها در مسافت های طولانی استفاده می شود و از کاربرد های دیگر این نوع کابل ها می توان به منتقل کردن گیرنده از گیرنده های تلویزیونی و….. اشاره کرد.
 • نوع بی سیم کابل شبکه یکی دیگر از انواع آن است. این نوع کابل از نظر اعتماد در تجهیزات مورد اطمینان تر است. قطعی این کابل به نسبت نوع با سیم بیشتر می باشد ولی راه اندازی و نصب این کابل راحت تر است و این کابل نیز انواع متفاوتی دارد.

کاربرد دستگاه تست فلوک

برای درک دقیق تر مفهوم هدروم و پاسخ سوال هدروم کابل شبکه باید بدانید که برای اطمینان از عملکرد سیستم تست های مختلفی گرفته می شود که یکی از آن ها دستگاه تست فلوک است. کاربرد این دستگاه عبارت‌اند از:

 • تعیین طول دقیق کابل
 • ارزیابی عملکرد پچ کورد و کیستون
 • بررسی کیفیت اتصالات در کابل و اعلام وجود و عدم وجود قطعی در هدروم کابل شبکه
 • ارزیابی مقدار رسانایی و مقاومت در کابل شبکه
 • اعلام مقدار خالص بودن مس موجود در کابل شبکه
 • اعلام کشش و خمش یا شکستگی کابل در طول مسیر
 • تعیین قطعی کیستون
 • اعلام اتصال ضعیف در کابل شبکه

کاربرد هدروم کابل شبکه در تست پرمننت

بهتر است بدانید تست فلوت به دو روش پرمننت و چنل انجام می شود. جهت انجام تست پرمننت لازم است که ماژول های آن به دستگاه متصل شوند. حال اگر تست پرمننت قادر باشد هیدروم کابل شبکه را بالاتر از ۶ پاس کند، به این معنا است که کابل کشی با دقت صورت گرفته است و کلیه اصول به کار گرفته شده است. از طرف دیگر تست چنل وجود دارد که در مقایسه با تست پرمننت با دقت بیشتری صورت می گیرد. در این تست دو سر کابل شبکه به کیستون متصل می شود و پس از آن پچ کورد مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت این تست تا حدی آزمایشگاهی می باشد.

مقاله مرتبط: pdh چیست و چه کاربردی دارد؟

کلام پایانی

به توصیف عملکرد سیستم کابل کشی هدروم گفته می شود و واحد هدروم دسی بل است. برای اینکه بدانید هدروم کابل شبکه باید انواع آن را بشناسید و برای اطمینان از عملکرد آن نکاتی را رعایت کنید. برای اینکه از عملکرد مناسب سیستم کابل کشی اطمینان حاصل کنید، تست های متفاوتی مانند تست فلوک انجام می شود. با توجه به این تست می توانید به طور دقیق طول کابل و اتصالات موجود را بررسی کنید و مشکلات را بیابید. امیدواریم مطالب فوق که در مورد هدروم کابل شبکه نوشته شده است برای شما عزیزان کاربردی و مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *