کابل های شبکه

انواع کابل شبکه در ایران

Types of network cables

انواع کابل شبکه

اگر قصد دارید داده ها و اطلاعات موجود در دستگاهتان را به دستگاه و یا رایانه ای دیگر منتقل کنید، نیازمند به نوعی رابط هستید. رابطی که از مجموع سیم هایی از جنس مس تشکیل شده باشند. این نوع رابط، کابل شبکه نامیده می شود. کابل شبکه برای اتصال و انتقال انواع فایل ها و اطلاعات موجود بین سوییچ و روتر و کامپیوتر و انواع شبکه های استورج کاربرد دارند. در ادامه با انواع کابل شبکه آشنا خواهید شد.

کابل شبکه چیست ؟

کابل های شبکه نوعی رسانه هستند که داده ها و اطلاعاتی که قصد انتقال آن ها را دارید، در این رسانه جریان پیدا می کنند. از مهم ترین کاربرد انواع کابل شبکه می توان به دریافت و انتقال اطلاعات جریان یافته در آن، اشاره کرد. همچنین کابل های شبکه برای اینکه فرایند انتقال داده ها را به نحو احسن انجام دهند، موظف اند برخی مراحل مشخص شده نرم افزاری و سخت افزاری را پشت سر بگذارند.

برخی از این مراحل عبارتند از:
• دسته بندی اطلاعات موجود
• کد گذاری اطلاعات
• تعیین مبدا مشخص
• مقصد نهایی اطلاعات

در پایان، این اطلاعات اماده شده توسط کابل lan ارسال می شوند. سپس بعد از ارسال، این اطلاعات در شبکه جریان پیدا می کنند تا به رایانه ای که گیرنده نهایی این اطلاعات است انتقال یابند.

اهمیت کابل شبکه در اتوماسیون صنعتی

روی کار آمدن سیستم اتوماسیون در صنایع و انواع کارخانجات، از مهم ترین عوامل ایجاد تغییر و تحول در تولید انواع کابل شبکه در اتوماسیون صنعتی به شمار می روند. تقریبا همه کارخانجات و سازمان های صنعتی کشور مجهز به سیستم اتوماسیون هستندکه برای راه اندازی این سیستم و ایجاد نظم بین آن باید یک کابل کشی صحیح و استاندارد صورت بگیرد.

اعمال یک کابل کشی استاندارد و دقیق، باعث بهبود و افزایش عملکرد سیستم اتوماسیون در فرایند تولید خواهد شد. این کابل شبکه که در صنعت اتوماسیون صنعتی کاربرد ویژه ای داشته و کابل اترنت صنعتی نامیده می شود.

CABLE_TYPE_network

امروزه تولید کنندگان صنعتی سعی دارند به راهبردهای خاصی جهت استفاده از اترنت های صنعتی دست پیدا کنند. به همین دلیل اتصال به انواعی از شبکه های اتوماسیون به کمک کابل های شبکه ای اترنت، جزو اصلی ترین نیاز های محیط های صنعتی به شمار می روند.
انواع کابل شبکه در اتوماسیون صنعتی، جریان موجود در داده را به فریم و بخش های کوچک تری تقسیم می کند. این بخش ها هر کدام دارای داده های خاصی هستند که هر کدام از این بخش های کوچک، وظیفه مدیریت و هدایت یک مجموعه ای پیچیده و عظیمی را بر عهده خواهند داشت.

انواع کابل شبکه در ایران

کابل ارتباطی شبکه دارای تنوع بسیار زیادی است. انتخاب نوع کابل وابسته به اندازه، نوع معماری و ساختار سیستم می باشد. برای راه اندازی و مدیریت شبکه ای منظم و کاربردی، ابتدا باید با انواع مختلف کابل های شبکه و طرز ارتباط گیری آن ها با سایر شبکه ها آشناییت کامل داشته باشید.
اگر از همان ابتدای کار به صورت دقیق و اصولی اطلاعات کاملی در زمینه پیاده سازی اولیه شبکه داشته باشید، بعد ها از عیب یابی سیستم آسوده خاطر خواهید شد.

نمونه هایی از انواع کابل شبکه:

  •  کابل های شبکه مسی
  •  کابل های شبکه فیبر نوری
  •  کابل های زوج به هم تابیده
  • کابل های شبکه مسی

این نوع کابل ها با به کار گیری جریان الکتریکی و ولتاژ، سیگنال ها را منتقل می کنند. کابل شبکه ای مسی در اتصالات کوتاهی همچون داکت ها، کامپیوتر ها، کابل های پچ و همچنین در اتصالات اینتر کانکت ها نیز کاربرد دارند.

کابل های شبکه فیبر نوری

کابل های شبکه فیبر نوری از جنس شیشه هستند که در آن ها طریقه انتقال پالس و سیگنال ها به صورت امواج نوری است. این نوع کابل ها در اتصال بین ساختمان ها یا زمانی که نیاز به سرعت بسیار زیادی هست، مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های زوج به هم تابیده

کابل های زوج به هم تابیده یکی از رایج ترین کابل های موجود در بازارها به شمار می رود. کابل های زوج به هم تابیده، دارای چهار سیم نازک که همگی در زیر روکش بیرونی قرار گرفته اند، می باشد. همچنین این نوع کابل ها در مغازه و فروشگاه و انواع دفاتر کاربرد بسزایی دارد.

انواع کابل شبکه زوج سیم به هم تابیده

کابل های زوج به هم تابیده از سیم های هادی که دو به دو به هم تابیده اند، تشکیل شده است. علت این تابیدگی، خنثی سازی اختلالات الکترومغناطیسی است که از منابع خارجی تولید می شوند. کابل زوج سیم به هم تابیده به دو صورت زیر تقسیم بندی می شود.

  •  زوج سیم به هم تابیده بدون روکش utp
  • زوج سیم به هم تابیده روکش دار stp
  • کابل زوج سیم به هم تابیده بدون روکش utp

این نوع سیم ها به دلیل نازک بودنشان بسیار آسیب پذیر هستند، اما حالت انعطاف پذیری بالایی دارند و همین امر باعث می شود تا به آسانی نصب شوند. طرح پیچش این نوع سیم ها برای خنثی سازی امواج الکترومغناطیسی بسیار کاربردی است.

کابل زوج سیم به هم تابیده روکش دار stp

کابل روکش دار stp از سیم های به هم تنیده شده تشکیل شده است. هر کدام از این سیم ها به صورت جداگانه خاصیت انعطاف پذیری خاصی دارند. این سیم ها توسط یک ماده فلزی فویل مانند احاطه می شوند که از سیم ها در برابر خطرات خارجی محافظت می کند.

کلام آخر

کابل صنعتی از نظر ایمنی، مقاومت و کارایی بسیار مفید و بهتری دارند. نوع کابل در هر دوشبکه ی wan و lan نقش مهمی دارند، اما شما با مطالعه این محتوا به تنهایی قادر به تصمیم گیری در نوع شبکه خود خواهید بود. چرا که انتخاب کابل در شبکه های wan بر عهده اپراتور می باشد و طبق تصمیم خود اپراتور انجام خواهد گرفت.

برای خرید به صفحه کابل شبکه مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *