سیستم اتوماسیون صنعتی

5 نکته برای خرید کابل plc

5 نکته برای خرید کابل plc

5نکته برای خرید کابل plc در این مقاله مورد اشاره قرار می‌گیرد. به عبارتی، PLC ها به عنوان ستون‌های اساسی برق صنعتی و تابلوسازی شناخته می‌شوند که به دلیل ویژگی‌های قابل برنامه‌ریزی و کنترلی آن‌ها هست. این تکنولوژی از دهه ۱۹۶۰ میلادی تاکنون با تکامل مداوم، برای مدیریت فرآیندهای پیچیده استفاده می‌شود. در انتخاب PLC مناسب، لازم است به نیازهای خاص هر فرآیند توجه شده تا بهره‌وری و عملکرد بهینه سیستم تضمین شود. وجود طیف گسترده‌ای از PLC‌ها با قابلیت‌های مختلف، نیازمند در نظر گرفتن جوانب متعددی است تا بهترین انتخاب برای هر فرآیند مشخص شود. برای انتخاب PLC مناسب برای برنامه‌ی شما، سه عامل اصلی وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انتخاب سخت افزار مناسب

5انتخاب سخت افزار را می توان جزء 5 نکته برای خرید کابل plc برای انتخاب سخت‌افزار و تنظیمات اولیه دانست. بهتر است با ارزیابی تعداد و نوع ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نیاز، برنامه‌ی خود را شروع کنید. در این مرحله، نیاز است اندازه و پیکربندی فیزیکی PLC را به گونه‌ای انتخاب کنید که نه تنها برای برنامه‌ی کنونی، بلکه برای نیازهای احتمالی در آینده نیز مناسب باشد.

ابتدا تعداد و نوع ورودی و خروجی‌های دیجیتال یا آنالوگ را مشخص کرده و بررسی کنید که به چه تعداد از I/O محلی یا از راه دور نیاز دارید. بزرگ‌ترین چالش در این مرحله می تواند مربوط به طراحی اتاق کنترل یا تابلوی کنترل باشد.

بایستی در نظر بگیرید که چگونه PLC شما قصد برقراری ارتباط با شما را دارد: آیا از راه دور، از طریق اترنت یا از طریق پروتکل‌های دیگر؟ برخی از PLC‌ها با درگاه‌های ارتباطی انعطاف‌پذیری ارائه می‌شوند و می‌توانند انواع مختلفی از درگاه‌ها را پشتیبانی کنند. اما مهم است که این مسئله از پیش مشخص شود و توسعه‌های احتمالی در آینده نیز در نظر گرفته شود. در بعضی از پروژه‌ها، لازم است که اپراتور دستگاه داده‌هایی را مشاهده کند و براساس آن‌ها دستوراتی را به PLC منتقل کند که ممکن است برای این کار از HMI و سیستم DCS استفاده شود.

انتخاب CPU مناسب

یکی دیگر از 5نکته برای خرید کابل plc انتخابCPU  است در انتخاب CPU مناسب، اولین مرحله تعیین تعداد ورودی و خروجی‌های مورد نیاز است. این تعداد باید با در نظر گرفتن امکان توسعه سیستم تعیین شود. CPU‌های موجود بر اساس تعداد I/Oهای مورد نیاز به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند. انتخاب CPU در هر یک از این دسته‌ها بر اساس پارامترهایی از قبیل حافظه CPU، قابلیت توسعه حافظه، و سرعت پردازش اطلاعات صورت می گیرد.

CPU‌های کوچک عموماً در انواع Compact و به صورت یکپارچه موجودند، در حالی که CPU‌های بزرگ به صورت ماژولار عرضه می‌شوند. CPU‌های کوچک دارای حافظه کمتری بوده و قابلیت توسعه کمتری دارند، در حالی که CPU‌های بزرگ دارای حجم بیشتری هستند و قابلیت توسعه بیشتری دارند. علاوه بر این، سرعت پردازش اطلاعات در CPU‌های کوچک از CPU‌های بزرگ کمتر است.

انتخاب منبع تغذیه

سومین نکته از 5نکته برای خرید کابل plc را می توان به انتخاب منبع تغذیه اختصاص داد. با در نظر گرفتن همه ماژول‌های موردنیاز  درصدی جهت توسعه سیستم منبع تغذیه انتخاب می‌شود. مانند انتخاب کلید قدرت در شبکه برق که شرایط بدترین حالت را (همزمانی تمام تجهیزات) در نظر می‌گیرد، در اینجا نیز با در نظر گرفتن همه ورودی‌ها و خروجی‌ها، ولتاژ و جریان منبع تغذیه مشخص می‌شود.

همچنین بخوانید : چک لیست راه اندازی plc

 

انتخاب رک PLC

انتخاب رک برای PLC‌های ماژولار، معمولاً مورد بحث قرار می‌گیرد. رک انتخابی باید با در نظر گرفتن تعداد کارت‌ها و امکانات توسعه‌پذیری سیستم انتخاب شود. گاهی اوقات تعداد کارت‌ها بیشتر از ظرفیت رک است، در این صورت باید ارزیابی شود که آیا افزودن رک جدید برای I/Oها مناسب است یا استفاده از Remote I/O.

راهنمای انتخاب نرم‌افزار برای برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی PLC

در انتخاب نرم‌افزار برای برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی PLC خود، به‌طور مشابه با انتخاب سخت‌افزار، قابلیت‌های توسعه برای طولانی‌مدت را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید داده‌های خط تولید را جمع‌آوری کنید، به یک PLC با حافظه و سرعت پردازش کافی نیاز دارید تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

راحتی یا دشواری برنامه‌نویسی PLC شما، تأثیر مستقیمی بر روی هزینه اولیه و هزینه کلی نگهداری و به‌روزرسانی دارد. برای برنامه‌نویسی PLC، نیاز است که نه تنها امکان دسترسی، بلکه قابلیت سازگاری با تغییرات زمان را داشته باشد. انتخاب نرم‌افزار مناسب باید با سیستم موجود شما سازگار بوده و در عین حال قابلیت‌های جدید را نیز فراهم کند.

 

همچنین بخوانید : راهنمای خرید کابل پروگرام plc

 

راهنمای انتخاب بهترین مشاور برای کنترل و ابزاردقیق

با توجه به بررسی 5 نکته برای خرید کابل plc استفاده از پشتیبانی فنی می‌تواند یک منبع ارزشمند برای تعیین و برنامه‌ریزی PLC باشد.

در نظر گرفتن گستردگی امکانات کنترلرهای موجود و تنوع در کیفیت و قیمت‌ها، انتخاب اشتباه ممکن است هزینه‌های زیادی برای کارفرما به همراه داشته باشد. بنابراین، بهتر است از یک متخصص کنترل استفاده کرده و از ابتدا تا انتها مشاوره‌ای کامل دریافت کنید. یک متخصص با تجربه می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین عملکرد را از PLC بدست آورید و بهترین قیمت را نیز برای شما فراهم کند.

کلام پایانی

با توجه به 5نکته برای خرید کابل PLC باید در نظر گرفته شود، انتخاب بهترین الکتروبندیک نقش بسیار مهمی دارد. از این رو، در انتخاب و خرید کابل PLC، حتماً به استفاده از الکتروبندیک با کیفیت و مطابق با استانداردهای لازم توجه کنید تا از عملکرد بهینه و ایمنی بالا برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *