سیستم اتوماسیون صنعتی

کانکتور الکتریکی چیست؟

Electrical connector

معرفی کانکتور الکتریکی

کانکتور الکتریکی یک وسیله الکترومکانیکی است که برای ایجاد اتصال بین بخش‌های مدار یا بین مدارهای مختلف استفاده می‌شود. اکثر کانکتورهای الکتریکی دارای جنسیت هستند یعنی قطعه نر که به آن دوشاخه می‌گویند، به قطعه ماده یا سوکت متصل می‌شود. اتصال ممکن است قابل جابجایی باشد، ممکن است به ابزاری برای مونتاژ و برداشتن نیاز داشته باشد، یا به عنوان یک اتصال الکتریکی دائمی بین دو نقطه عمل کند همچنین می‌توان از یک آداپتور برای اتصال کانکتورهای غیر مشابه استفاده کرد.

در واقع کانکتورها قطعات یا وسایلی هستند که برای اتصال یا قطع مدارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند با دست یا با ابزارهای ساده وصل و جدا شوند. اگرچه انواع مختلفی از کانکتورها وجود دارد، اما اکثریت آن‌ها یک تکه هستند که به تنهایی یا دو تکه شامل دوشاخه و پریز استفاده می‌شوند. انواع یک تکه به طور مستقیم بردهای مدار چاپی و سیم‌ها را به کانکتورها متصل می‌کنند.

Electrical connector

انواع دو تکه به دوشاخه تقسیم می‌شوند که به قسمتی که دوشاخه و پریز نصب می‌شود قسمت تماس و قسمتی که برد مدار چاپی یا سیم برق وصل می‌شود قسمت اتصال می‌گویند. بهترین کانکتور، کانکتوری است که به راحتی شناسایی شده و ارزان باشد و به ابزاری ساده نیاز داشته باشد. هیچ کانکتوری تمام ویژگی‌های ایده آل برای هر برنامه‌ای را ندارد.

کانکتورهای الکتریکی را می‌توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

اتصالات درون خطی یا کابلی که به طور دائم به کابل متصل می‌شوند و می‌توان آن را به ترمینال دیگری وصل کرد.
اتصالات شاسی یا پانل که به طور دائم به یک قطعه از تجهیزات متصل می‌شوند تا کاربران بتوانند کابل را به یک دستگاه ثابت وصل کند.
کانکتورهای نصب PCB که به برد مدار چاپی لحیم شده‌اند و نقطه‌ای را برای اتصال کابل یا سیم ایجاد می‌کنند. کانکتورهای لب به لب که به طور دائم دو طول سیم یا کابل را به هم وصل می‌کنند.

کانکتور پروفی باس

کانکتور پروفی باس DB9 در اکثر محیط‌های IP ۲۰ استفاده می‌شود و بهترین راه حل برای سرعت‌های انتقال بالا است. این کانکتور برای برقراری ارتباط بین کابل‌ها و ایجاد انشعاب ایده آل بسیار مناسب است. اکثر این کانکتورها دارای سیم پیچی برای گرفتن نویز هستند. کابل را می‌توان از طریق پیچ یا گیره به کانکتور متصل کرد. اگر کانکتور از دستگاه جدا شود، باس قطع نمی‌شود.

مزیت کانکتور پروفی باس:
• سرعت انتقال بالا
• گرفتن نویز
• IP ۲۰

زمان استفاده کانکتور پروفی باس

اساس ارتباط پروفی باس در تبادل چرخه‌ای داده بین PLCها (Master) و دستگاه‌ها (Slave) نهفته است. اجزای پروفی باس با استفاده از پروتکل ارتباطی پروفی باس DP (محیط غیرمتمرکز) ارتباط برقرار می‌کنند. هسته فرآیند ارتباط پروفی باس DP روش master-slave است. این چرخه شامل یک مستر است که خروجی‌ها را به همه دستگاه‌های خود ارسال کرده و ورودی‌ها را از همه دستگاه‌های خود دریافت می‌کند و سپس چرخه را تکرار می‌کند. این فرآیند همچنین شامل تشخیص دستگاه، ماژول و کانال خاص است.

Electrical connector profibus

پروفی باس مبتنی بر RS-485 است که یک روش ارتباط سریال رایج می‌باشد. شبکه‌های پروفی باس به طور کلی با کابل‌های تک جفت RS-485 مشخص می‌شوند. این کابل‌ها از کانکتورهای استاندارد DB9 یا M۱۲ استفاده می‌کنند. پروفی باس DP می‌تواند ۲۴۴ بایت داده را از ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه تا ۱۲ مگابیت بر ثانیه انتقال دهد. این محدوده سرعت می‌تواند تقریباً هر برنامه‌ای را شامل شود. این کانکتورها بسیاری از چالش‌های پیش روی کاربران را حل می‌کنند.

ترمیناتور چیست؟

ترمیناتور معمولاً در انتهای خط انتقال یا گذرگاه زنجیره‌ای (مانند SCSI) قرار می‌گیرد و به گونه‌ای طراحی شده است که با امپدانس AC کابل مطابقت داشته و بازتاب سیگنال و تلفات برق را به حداقل برساند. در این حالت به طور معمول، یک پایانه در انتهای سیم یا کابل قرار می‌گیرد، کابل‌های خط انتقال برای حمل سیگنال‌های الکترومغناطیسی با حداقل نویز و تلفات توان به تطابق امپدانس نیاز دارند.

Electric terminator

اکثر کابل‌های خطوط انتقال ابعاد مقطعی یکنواخت در طول خود دارند که به آن‌ها امپدانس مشخصه الکتریکی یکنواختی می‌دهد. پایانه‌های سیگنال طوری طراحی شده‌اند که به طور خاص با امپدانس‌های مشخصه در هر دو انتهای کابل مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال می‌توان به مقاومت‌های ۷۵ اهم اشاره کرد که اغلب برای پایان دادن به کابل‌های کواکسیال انتقال تصویر ۷۵ اهم استفاده می‌شود.

کانکتور الکتریکی در سیستم اتوماسیون صنعتی چه اهمیتی دارد؟

کانکتورهای صنعتی و چندفاز اتصال به شبکه برق را با ولتاژ و جریان بالاتر فراهم می‌کنند. آن‌ها معمولاً در سیستم‌های چند فازی، با جریان‌های بالا یا زمانی که محافظت در برابر خطرات محیطی مورد نیاز است استفاده می‌شوند. کانکتورهای صنعتی ممکن است دارای روکش‌های ضد آب، باشند. برخی از کانکتورها توسط استانداردهای بین المللی تنظیم می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *